Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Hey CoffeeJunky, I just have a suggestion for different way to approach your problem. Instead of trying to think about your average ticket sales and how many cups you sale each day, ask yourself what the total value is on your customers and you’ll have to decide what time period to look at. You could look at a month, 3 months or a year. The reason for doing this is that essentially you’re looking to figure out of how much of my sales are coming from regulars.
The reason to do this is because if you have 375 average ticket sale (this might be an extreme case) 300 to 330 cups average per day. If most of these are coming from regulars that means you actually have a very high value per individual. And when you understand what that value is over a certain amount of time, then that means you understand how much you can invest to bring another individual to the door.
And the reason that I'm suggesting that you look at this way is that maybe you don’t need to increase your ticket sales, but maybe what you need to do is change your marketing’s that bring more people into the door and create more regular customers. But until you know how much value you’re getting for your marketing, that is if you pay a dollar to bring someone in the door and then they return 3x a week for the next year, then you know that a dollar brings a huge amount of value you can leverage that . So that’s just a different way of approaching your problem.
--transcribed and posted for Joseph @ JRmobile.co by Mark
CoffeeJunky, a lot of independent coffee shops are having success selling our Kifa Bars. They are unique, made from whole food, super delicious and filling. Our customers are also experiencing a lot of repeat business for the bars. You can visit kifabars.com to see pics and reviews of our 10 flavors or email me directly at graham@kifabars.com for a wholesale price list. We're also happy to offer FREE samples that you and your staff can enjoy and use as a trial on your customers.
Good luck!
I like the bars but I don't like the prices.
I don't know the weight of the bars but being 2.25(wholesale price) per bar is pretty expensive for people to simply just pick one up on the way to work.